wtorek, 6 stycznia 2015

Rękawica kuchenna tutorial / Oven glove tutorial

Witajcie, po chwili namysłu postanowiłam uszyć z moich nowych materiałów Gutermanna (patrz post Nowe materiały Gutermanna) urocze rękawice kuchenne. Lubię gotować i w sumie spędzam w kuchni dużo czasu więc tam też postanowiłam wyglądać ładnie :-) Do tego celu wybrałam materiały z kolekcji Summer Loft (pink) z serii Ring a Roses.



Poniżej zamieszczam opis wykonania rękawic, który obejmuje:
  • potrzebne materiały do wykonania dwóch rękawic (prawej i lewej), 
  • wzór rękawicy, do pobrania w formie pliku .pdf (wedle zamieszczonego wykroju wychodzą rękawice  w rozmiarze "S" na drobne dłonie). Wzór do pobrania ze strony: http://www.craftpassion.com/wp-content/uploads/2012/12/oven-mitt-pattern.pdf. Jeżeli potrzebujesz by Twoje rękawice były luźniejsze odpowiednio powiększ/dopasuj wykrój oraz wymiar potrzebnych materiałów. 
  • instrukcję wykonania.
Powodzenia!

Potrzebne materiały:
  • zewnętrzna warstwa rękawicy: 2 kawałki bawełny o wymiarach 45cm x 30cm (może być ten sam rodzaj materiału lub dwa różne, jeżeli chcesz by wierzch i spód rękawicy były w innym kolorze - jak na moim przykładzie);
  • wypełnienie rękawicy: 2 kawałki owaty o wymiarach 45cm x 30cm;
  • wewnętrzna warstwa rękawicy: 2 kawałki flizeliny o wymiarach 45cm x 30cm (ja używam tej tapicerskiej służącej do separacji warstw, a nie termoniny);
  • falbanka: 2 kawałki bawełny o wymiarach 6cm x 26cm;
  • obszycie rękawicy (lamówka): 2 kawałki bawełny o wymiarach 9cm x 26cm.

Instrukcja wykonania:
  1. W pierwszym kroku przygotujemy warstwy materiałów, które będą nam potrzebne na wierzch (u mnie róże) i spód (białe kropki) rękawicy. Aby rękawica dobrze izolowała, musi składać się z 3 warstw: bawełny, owaty i flizeliny.




    Odpowiednio przygotowane, czyli przycięte i wyprasowane materiały, ułóż w odpowiedniej kolejności tak aby owata znajdowała się w środku - między bawełną a flizeliną.


    Ułożone (jak na zdjęciu poniżej) warstwy materiałów zepnij po bokach szpilkami.


  2.  Teraz złożone materiały przeszyj dwukrotnie na ukos tak aby uzyskać pikowany wzór rękawicy. U mnie rękawice mają wzór kwadratów o wymiarach 2cm x 2cm, możesz wybrać inny rodzaj pikowania - a jest ich mnóstwo: kraty, romby, fale, pasy. Wybór wzoru zależy od indywidualnych upodobań i biegłości w szyciu, przypadkiem znalazłam kiedyś stronę z różnymi wzorami pikowania, które można wydrukować, polecam dla szukających inspiracji: http://www.ilex.com.pl/index.php?sub=2.
    W moim przypadku było o tyle łatwo, że materiał posiada równoległe kropkowane linie, według których szyłam. Do wyznaczenia wzoru możesz również użyć przeznaczonych do tego celu narzędzi krawieckich: linijki do patchworku i quiltingu lub specjalnej maty. Uwaga: staraj się naciągać materiał podczas przeszywania aby zapobiec jego marszczeniu - w przeciwnym wypadku będzie wyglądać nieestetycznie!
    Poniższe zdjęcie przedstawia materiał po jednokrotnym przeszyciu na ukos:


    Po ponownym ukośnym przeszyciu otrzymujemy pepitkę, materiał złożony z 3 warstw jest gotowy! Otrzymany fragment nie wystarczy jednak do uszycia dwóch rękawic - w moim przykładzie stanowi część materiału służącego jako wierzchnia warstwa rękawicy. Dlatego powtarzamy kroki 1-2 by uzyskać drugi taki sam kawałek pikowanego 3 warstwowego materiału.

  3. Moja rękawica składa się z dwóch różnych materiałów - innego na wierzchu rękawicy (róże) a innego na spodzie (białe kropki). Powtarzając kroki 1-2 (z tą różnicą że biorę różową bawełnę w białe kropeczki) uzyskuję materiał na spód rękawicy.
  4. Posiadając tak przygotowane materiały można przystąpić do szycia rękawicy. W tym celu dwa fragmenty materiałów układamy prawą stroną do środka:


  5. Przykładamy wzór rękawicy i obrysowujemy na lewej stronie materiału. Uwaga: jeżeli chcesz wykonać dwie rękawice - prawą i lewą, a przy tym używasz dwóch różnych materiałów na wierzch i spód rękawicy, ważne jest aby wzór rękawic obrysować jak przedstawiłam to na zdjęciu poniżej - w formie "lustrzanego odbicia". W przeciwnym wypadku wyjdą dwie "prawe" lub "lewe" rękawice, kwestia nie dotyczy oczywiście szycia z jednego rodzaju materiału. Wzór rękawicy możesz pobrać w formie pliku .pdf ze strony: http://www.craftpassion.com/wp-content/uploads/2012/12/oven-mitt-pattern.pdf.


  6. Przeszywamy materiał po obrysowanym konturze, a następnie wycinamy rękawice pozostawiając 3-4mm marginesu od brzegu. Wywijamy rękawice na prawą stronę.




  7. Teraz dodamy falbankę. Nie jest to element konieczny, jeżeli chcesz uszyć rękawice bez dodatkowych ozdób możesz pominąć ten krok. Jednak przygotowanie falbanki i umocowanie jej trwa chwilkę a dodaje rękawicy efektownego wyglądu!
    Jak wspominałam do wykonania dwóch rękawic potrzebujemy dwa kawałki materiału o wymiarach 6cm x 26cm. Do ozdobienia jednej rękawicy bierzemy odpowiednio docięty materiał o wymiarach 6cm x 26cm i składamy go na pół tak aby otrzymać pasek długości 3cm x 26cm.

    Materiał przeszywamy ściegiem prostym (długim) wzdłuż otwartej krawędzi (ścieg musi być długi aby umożliwił "ściągnięcie" materiału do postaci falbanki). Uwaga: podczas szycia/odcinania nitek zostaw dłuższe nitki po bokach - będą wygodniejsze przy ściąganiu materiału. Gdy już przeszyjesz materiał, złap jedną nitkę wystającą z końca materiału i pociągnij - drugą ręką jednocześnie trzymając materiał - w ten sposób uzyskasz marszczenie. Dostosuj długość falbanki do swojej rękawicy (u mnie falbanka jest tylko z jednej - wierzchniej strony rękawicy). Gdy falbanka jest już gotowa, zawiązujemy wystające po bokach nitki na supły a boczne krawędzie falbanki minimalnie podwijamy do wewnątrz przeszywając. To samo wykonujemy z drugim kawałkiem materiału, jeżeli szyjesz dwie rękawice.

  8. Mocujemy falbankę na brzegu naszej rękawicy równo z jej krawędzią, upinamy szpilkami. Przeszywamy materiał ok 0,5 cm od krawędzi.



  9. Brawo! :-) Pozostał ostatni krok - obszycie rękawicy. Aby wykonać tzw. lamówkę bierzemy przygotowany materiał o wymiarach 9cm x 26cm i składamy go na pół, tak aby otrzymać pasek długości 4,5cm x 26cm. Materiał przeszywamy ściegiem prostym wzdłuż otwartej krawędzi.
    Następnie, minimalnie podwijamy jedną krawędź i przeszywamy. Uwaga: podwijamy tylko jeden z końców materiału dlatego że będzie to widoczny brzeg rękawicy. Na zdjęciu poniżej przedstawiłam prawidłowy sposób ułożenia materiału na rękawicy - podwinięta część znajduje się na wierzchu.


    Mocujemy materiał na brzegu naszej rękawicy równo z jej krawędzią, upinamy szpilkami. Przeszywamy materiał dookoła rękawicy ok 1cm od krawędzi.


    Teraz należy przyszyty materiał wywinąć do góry tak aby odkryć falbankę. Jak widać na poniższym zdjęciu, po wywinięciu materiału ładnie wykończony bok (koniec) przyszywanego materiału jest teraz na wierzchu. 


    Nadmiar materiału wystający poza krawędź zawijamy do środka rękawicy. Podwinięty materiał przeszywamy w miarę starannie (w sensie równo ;-)) ok 2mm nad falbanką. Gotowe!


    Mam nadzieję, że tutorial był pomocny. Po tak ciężkiej pracy czas na nagrodę :) To będzie beza Pavlova! mniam... Pozdrawiam!



1 komentarz :

  1. Muchas gracias era lo que buscaba, hermosos guantes para la cocina.
    Saludos cordiales de un pais muy lejano Chile.

    Silvia Gonzalez.

    OdpowiedzUsuń