Witajcie, zamieszczam kolejny po rękawicach kuchennych tutorial - tym razem dwustronnego kuchennego fartuszka, do kompletu ;-) Fartuszek jest bardzo praktyczny (szczególnie jeśli się zabrudzi ;-)) bo można go założyć na każdą stronę. Do uszycia fartucha wykorzystałam materiały Gutermanna z kolekcji Summer Loft (pink) z serii Ring a Roses.
Poniżej zamieszczam opis wykonania rękawic, który obejmuje:
- potrzebne materiały do wykonania fartuszka,
- wykrój do pobrania w formie pliku .pdf. Wykrój należy odpowiednio powiększyć/dopasować do wymiarów osoby która będzie go nosić :) Wzór do pobrania: pinny_pattern_tantemary.pdf.
- instrukcję wykonania.
Potrzebne materiały:
- fartuch: 2 kawałki bawełny o wymiarach 45cm x 43cm - przy czym 45cm to wymiar w poziomie a 43cm w pionie (czyli długość fartucha). Może być ten sam rodzaj materiału lub dwa różne, jeżeli chcesz by strony fartuszka się różniły - jak na moim przykładzie;
- falbanka: 1 kawałek bawełny o wymiarach 170cm x 5cm;
- kieszonki: 2 kawałki materiału o wymiarach 22cm x 10cm;
- wiązanie fartucha: dwa kawałki bawełny o wymiarach 10 cm x 65cm;
- pasek: kawałek bawełny o wymiarach 44cm x 10cm.
Uwagi: Podane wymiary materiałów dotyczą przygotowania fartuszka o wymiarach 43cm szerokości (wymiar w poziomie) i 42cm długości (wymiar w pionie), wiązanie w pasie ok 120cm.
Instrukcja wykonania:
- W pierwszym kroku przygotujemy materiały, które będą nam
potrzebne na dwie strony fartuszka - u mnie róże i druga strona białe kropki.
Materiały dotnij do odpowiednich rozmiarów - 45cm x 43cm (odpowiednio szerokość i długość). Wyprasuj i rozłóż. Wybierz jeden z materiałów, złóż na pół prawą stroną do środka wzdłuż krótszej krawędzi, czyli tak aby po złożeniu otrzymać materiał 22,5cm x 43cm.
Na lewej stronie obrysuj wzór wedle wykroju. Złożony materiał obetnij wzdłuż obrysowanego wzoru (pinny_pattern_tantemary.pdf) zachowując margines ok 1 cm.
Te same czynności powtórz wykorzystując drugi kawałek materiału.
- Teraz zrobimy falbankę. Ponieważ fartuch jest dwustronny będzie ona wszyta pomiędzy dwa przygotowane w punkcie 1 kawałki fartuszka.
Przygotowany materiał na falbankę o wymiarach 170cm x 5cm złóż na pół wzdłuż dłuższej krawędzi tak by otrzymać pasek 170cm x 2,5cm. Zaprasuj. Przeszyj jak najdłuższym ściegiem prostym wzdłuż otwartej krawędzi ok 4mm od brzegu (ścieg musi być długi aby umożliwił "ściągnięcie" materiału do postaci falbanki).
Uwaga: podczas szycia/odcinania nitek zostaw dłuższe nitki po bokach - będą wygodniejsze przy ściąganiu materiału. Gdy już przeszyjesz materiał, złap jedną nitkę wystającą z końca materiału i pociągnij - drugą ręką jednocześnie trzymając materiał - w ten sposób uzyskasz marszczenie.
Podwiń i przeszyj końce falbanki aby uzyskać ładne wykończenie.
- Pozostaje przyszycie falbanki do jednej ze stron fartuszka. W tym celu na prawej stronie materiału ułóż falbankę równo z krawędzią materiału, układając ją jakby "do środka" (odwrotnie niż ma to wyglądać docelowo) - patrz zdjęcie poniżej. Dopasuj ją tak aby po bokach materiału przylegała na tej samej wysokości, upnij szpilkami. Przeszyj wzdłuż krawędzi ok 5mm od krawędzi materiału.
- W kolejnym kroku wykonamy kieszonki, które będą ozdabiać jedną stronę fartuszka. W tym celu bierzemy dwa kawałki materiału o wymiarach 22cm x 10cm. Jeden - dłuższy bok - podwijamy na ok 0,5cm i zaprasowujemy
Składamy materiały prawą stroną do środka i obrysowujemy wzór kieszonek.
Przeszywamy górną krawędź wywiniętej kieszonki.
Na materiale przygotowanym jako druga strona fartuszka, układamy w wybranym miejscu kieszonki. Przypinamy szpilkami i przeszywamy wzdłuż bocznej krawędzi jak najbliżej brzegu kieszeni.
- Zanim przystąpimy do zszycia dwóch części fartuszka, najpierw musimy przygotować wiązanie. W tym celu weź dwa kawałki materiału, każdy o wymiarach 65cm x 10cm. Złóż każdy z pasków na pół wzdłuż dłuższej krawędzi prawą stroną do środka, zaprasuj. Jeden z końców możesz ściąć po skosie by uzyskać efektowne wykończenie. Przeszyj wzdłuż ok 3mm od krawędzi pozostawiając jeden z krótszych boków otwarty (ale nie ten ścięty) aby można było wywinąć pasek na prawą stronę.
- Gdy już mamy gotowe wiązanie i obydwie części fartuszka, zszywamy wszytko w jedną całość. W tym celu przygotowane materiały układamy prawą stroną do środka. W przypadku części fartuszka z falbanką, ważne aby falbanka była zawinięta "do środka", czyli w takiej postaci jak zaraz po przeszyciu:
Wiązania fartuszka układamy również do wewnątrz ponieważ będziemy je wszywać w boczne krawędzie fartucha. Końcówki każdego z wiązań należy przed wszyciem lekko zmarszczyć, możesz je ułożyć na zakładkę - patrz zdjęcie. Dzięki temu wiązania przy krawędzi fartuszka będą na szerokość górnego paska a będzie wyglądać estetycznie.
- Ostatni już krok to wykończenie fartuszka paskiem. Przygotowane w poprzednim kroku zaszewki najlepiej przeszyć pionowo na wysokość ok 2cm (jednak nie zbyt głęboko tak aby szwy nie wychodziły później spod paska). Następnie bierzemy kawałek materiału o wymiarach 44cm x 10cm i dostosowujemy jego szerokość do szerokości fartuszka przykładając do górnej krawędzi fartuszka. Po przymiarce, nadmiar materiału (czyli te krótsze krawędzie) podwijamy do środka tak aby pasek miał szerokość górnej krawędzi fartucha. Dłuższe boki materiału również podwijamy na ok 1cm każdy, wszystko zaprasowujemy.
Przygotowany w ten sposób materiał składamy na pół wzdłuż dłuższej krawędzi (można zaprasować). Pasek jest przygotowany, zmierz i zapamiętaj jego wysokość (będzie dość istotna podczas przyszywania). Mój pasek po złożeniu ma 4cm wysokości. Jeżeli po przyłożeniu pasuje do wymiarów fartucha, wystarczy go przyszyć w niżej opisany sposób.
Przygotowany materiał na pasek rozkładamy na jednej - dowolnej - stronie fartuszka, przeszywamy go po zaprasowanej linii. Jeżeli nasz pasek (złożony) miał np. 4cm wysokości, to w takiej właśnie odległości od górnej krawędzi fartucha należy go przyszyć.
Przyszyty materiał odwijamy do góry, odwracamy fartuszek na drugą stronę.
Pozostałą połowę paska zaginamy - zgodnie z górną krawędzią fartucha - podwijamy zaprasowaną dłuższą krawędź paska. Jeżeli posiadasz dwustronną taśmę klejącą (krawiecką) możesz przy użyciu taśmy zaprasować pozostałą część paska i przykleić do fartuszka co ułatwi precyzyjne przyszycie.
Gdy pasek jest już umocowany obszyj pozostałe brzegi.
Taaadam! Fartuszek gotowy! Z każdej strony jednakowo ładny ;-) Mój się komponuje z kuchennymi rękawicami, które uszyłam w minionym miesiącu - tutorial dostępny w sekcji styczniowej na stronie Rękawica kuchenna tutorial / Oven glove tutorial.
Powodzenia!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz